Muzeum Picassa – kolekcja niezwykłych dzieł
Paryskie muzeum Picassa niewątpliwie stanowi ciekawy punkt na turystycznej mapie tego miasta. To tutaj zebrano największą na świecie kolekcję dzieł wybitnego artysty. To miejsce, które powinien odwiedzić każdy, kto interesuje się sztuką.
Historia muzeum Picassa w Paryżu
Muzeum ulokowane jest w XVII-wiecznym budynku, wzniesionym za czasów panowania króla Ludwika XIV. Przez lata pełnił on różne funkcje – począwszy od hotelu i ambasady, po szkołę. Po kupieniu go przez władze miasta w 1964 roku, w roku 1968 budynek został uznany za zabytek. Następnie, po podjęciu decyzji o przeznaczeniu go pod muzeum, został poddany renowacji i przystosowany do nowej roli. Pierwotne plany, dotyczące ostatecznego kształtu były zmieniane ze względu na ograniczone fundusze i problemy techniczne. Ostatecznie muzeum otwarto w październiku 1985 roku. Od tego czasu przechodziło ono jeszcze kilkuletnią renowację i ponownie zostało udostępnione do zwiedzania w 2014 roku, w 133. rocznicę urodzin artysty.
Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?
Ekspozycja obejmuje blisko 5 tysięcy eksponatów. Po renowacji znacznie powiększono powierzchnię wystawienniczą, dzięki czemu zbiory są teraz liczniejsze. Są to dzieła Picassa, obejmujące obrazy, szkice i rzeźby. Część zbiorów została przekazana m.in. przez córkę artysty i przez jego przyjaciół. Poza jego osobistą twórczością, w muzeum Picassa w Paryżu można obejrzeć również prace Degas, Cézanne’a, Renoira i inne eksponaty, pochodzące z prywatnej kolekcji Pabla Picassa, takie jak fotografie, książki czy dokumenty.
Sam budynek jest również wart zobaczenia i poznania jego historii.
Ciekawostki o muzeum
- Nazwa budynku muzeum – „Hôtel Salé” (czyli Hotel Słony) pochodzi od profesji jego fundatora, Pierre Auberta. Był on poborcą podatkowym, który wzbogacił się dzięki powszechnie nielubianemu we Francji podatkowi od soli.
- Koszty ostatniej modernizacji oraz renowacji przekroczyły 50 mln euro.
Bilety do Muzeum Picassa:
Korzystając z poniższego linku możesz nabyć online bilet na wejście do muzeum – dzięki czemu zyskasz czas, który straciłbyś na czekanie po niego w kolejce do kasy.
Kliknij i kup bilet do muzeum Picassa
Przydatne informacje:
Adres: |
5 rue de Thorigny, 75003 Paryż
|
Godziny otwarcia: | Od wtorku do piątku: 10:30 – 18:00 W soboty, niedziele i święta (z wyjątkiem poniedziałków): 09:30 – 18:00. |
Cena: | od 53,96 zł / osobę |
Dojazd: | , stacja: Saint-Paul , stacja: Saint-Sébastien-Froissart lub Chemin Vert linia nr: 20 (przystanek: Saint-Claude lub Saint-Gilles Chemin Vert) linia nr: 75 (przystanek: Archives – Rambuteau) linie nr: 29 oraz 65 (przystanek: Rue Vieille Du Temple) linia nr: 65 (przystanek: Invalides) linia nr: 96 (przystanek: Bretagne) |
Strona WWW: | www.museepicassoparis.fr |
Jestem rozczarowana tym w jaki sposób traktuje się tutaj odwiedzających.Osoby kontrolujące bilety traktują zwiedzających według własnego ,,widzi mi się,,Tuż po okazaniu biletu zostałam poproszona o oddanie mojego maleńkiego plecaka do szatni.Uczyniłam to ponieważ myślałam,że takie właśnie zasady obowiązują w tymże muzeum(chociaż nie do końca podobał mi się ten pomysł,bo w plecku mialam paszport,dowód osobisty,pieniądze oraz inne ważne rzeczy)Po wejściu do muzeum zauważyłam,że inni zwiedzający mają przy sobie większe od mojego plecaki.Wróciłam do pani,ktora mi to nakazała i poinformowłam ją o tym.Ona stwierdziła,że mój błąd polegał na tym,że miałam plecak na plecach a inni przewiesili swoje plecaki przez ramię.Udałam się więc ponownie do szatni(pełna niepokoju o moje dokumenty)i przewiesiłam mój malutki plecaczek przez ramię.Tuż przy ponownej próbie wejścia zostałam zatrzymana i poproszona o oddanie plecaczka do szatni.Stwierdziłam,że nie uczynię tego,ponieważ inne osoby zwiedzają muzeum z plecakami.Pani wezwała pana ochroniarza i dopiero wtedy wszystkie osoby z plecakami zostały skierowane do szatni.Oczywiście zrezygnowałam(mimo zakupionego biletu)ze zwiedzania muzeum.Często odwiedzam Muzeum Lenbachhaus w Monachium,gdzie także nie można zwiedzać z plecakami,ale to dotyczy wszystkich zwiedzających,a pozatem zamyka się tam bagaże osobiście w mini sejfach i klucze do nich pozostają w naszych rękach.