Cmentarz Pere Lachaise

Cmentarz Pere Lachaise – najsłynniejsza nekropolia świata

Pere Lachaise (fr. Cimetiere du Pere-Lachaise) to cmentarz w Paryżu, który zachwyca nawet te osoby sceptyczne do odwiedzania miejsca pochówku zmarłych. Ta założona przez Napoleona w 1804 roku nekropolia oczarowuje grobowcami, które wyglądają jak prawdziwe perełki architektoniczne.

Początkowo nic nie wskazywało na to, że cmentarz stanie się jedną z najsłynniejszych nekropolii świata. Paryżanie niechętnie chowali zmarłych w ubogiej i nieco oddalonej od centrum dzielnicy, cmentarz świecił pustkami. Sytuacja diametralnie zmieniła się w 1817 roku kiedy w celach marketingowych przeniesiono tu szczątki Moliera oraz średniowiecznych kochanków Abelarda i Helojzy. Prochy sławnych zmarłych okazały się dla Paryżan wystarczającym argumentem, aby zmienić nastawienie i już wkrótce popularność Pere Lachaise zaczęła gwałtownie rosnąć.

Pere Lachaise jest największym cmentarzem w Paryżu, zajmując obszar około 44 hektarów. Znajduje się na terenie malowniczych wzgórz, co nadaje mu wyjątkowy charakter i przyciąga wielu turystów.Obecnie na cmentarzu spoczywa ponad 300 tysięcy osób. Przeszło 70 nagrobków zdobionych jest dziełami sztuki neogotyku, neoklasycyzmu, baroku i secesji. Interesujący jest fakt, że często zmarli samodzielnie projektowali własne nagrobki, stąd też wynika ich różnorodność. Popularną praktyką było również wcześniejsze planowanie przebiegu własnego pochówku. Na cmentarzu możemy natknąć się na nagrobki żydowskie, chińskie, japońskie, wiele z nich jest po prostu świeckich, bez znaków żadnego wyznania.

Kto pochowany jest na Pere Lachaise?

Cmentarz Pere Lechaise to miejsce pochówku słynnych osobistości. Spacerując brukowanymi alejkami tej prestiżowej nekropolii, warto odwiedzić następujące groby:

 • Fryderyk Chopin – kwatera 11
 • Edith Piaf – francuska piosenkarka – kwatera 97
 • Molier – komediopisarz francuski – kwatera 25
 • Jim Morrison – wokalista zespołu The Doors – kwatera 6
 • Victor Hugo – pisarz francuski – kwatera 27
 • Oscar Wilde – irlandzki pisarz – kwatera 89
 • Marcel Proust – francuski pisarz – kwatera 85
 • Maria Callas – grecka śpiewaczka operowa – kwatera 87
 • Gertrude Stein – amerykańska pisarka – kwatera 94
 • Frédéric Bartholdi – francuski rzeźbiarz – kwatera 4
Zobacz także  Katedra Notre Dame - najsłynniejszy zabytek Francji

Polacy na Pere Lachaise

Wśród licznych znanych osób pochowanych na tym historycznym cmentarzu znajdują się także wybitni Polacy. Ich groby stają się miejscami pamięci i pielgrzymek dla polskich turystów odwiedzających Paryż. Jednym z najbardziej znanych Polaków pochowanych na Pere Lachaise jest kompozytor Fryderyk Chopin. Jego grób, znajdujący się w kwaterze 11, jest miejscem, które przyciąga wielu fanów muzyki klasycznej nie tylko z Polski, ale z całego świata.

Mapa cmentarza Pere Lachaise

Plan cmentarza Pere Lachaise można pobrać tutaj: http://www.unjourdeplusaparis.com/files/2012/10/Plan-cimeti%C3%A8re-p%C3%A8re-lachaise.jpg

Ciekawostki o cmentarzu Pere Lachaise

 • Nazwa Pere Lachaise wywodzi się od ojca Lachaise należącego do zakonu jezuitów, który był pomysłodawcą tego przedsięwzięcia
 • Kontrowersje budzi grób mężczyzny potrąconego dzień przed swoim ślubem. Jego nagrobek zdobi posąg z nienaturalnym uwypukleniem w spodniach, którego dotknięcie – według cmentarnej legendy – ma zapewniać udane życie erotyczne.
 • Jak głosi inne podanie cmentarne, w kwaterze 19 pochowana jest paryska wampirzyca. Podobno księżna powierzyła w swoim testamencie majątek osobie, której uda się zamieszkać w jej mauzoleum przez rok. Niestety żaden ze śmiałków nie został przy zdrowych zmysłach…

Wycieczki z przewodnikiem po cmentarzu Pere Lachaise

Zdjęcia Pere Lachaise

Podobne wpisy

3 komentarze

 1. Waldas pisze:

  Masz racje. Czesc z nich jest otwarta, mozna do nich poprostu wejsc. No ale moze dlatego ten cmentarz ma to cos w sobie ? Gdyby byl zadbany i schludny , bylby jak kazdy inny , a tak jest bardzo ciekawym miejscem.

 2. Magdalena pisze:

  Zgadza się, tam jest inna kultura i nie ma zwyczaju odwiedzania i dbania o groby. Kwiaty są tylko na nielicznych, w tym polskich grobach.

 3. Krzysztoff pisze:

  Wszystko pięknie, ale szczury na tym cmentarzu wielkością przypominają koty i są tak bezczelne, że chodzą w biały dzień i nie zważają na przechodzących ludzi. Ponadto groby są w przeważającej mierze zaniedbane, nie tak, jak na zdjęciach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *