Katedra Notre-Dame

Katedra Notre Dame – najsłynniejszy zabytek Francji

Katedra Notre Dame w Paryżu (fr. Cathédrale Notre-Dame de Paris) swoją chwałę zawdzięcza nie tylko słynnej powieści Wiktora Hugo. Co roku blisko 12 milionów turystów staje w zachwycie przed tą imponującą bryłą, co czyni z niej najczęściej odwiedzanym zabytkiem we Francji.

Budowa świątyni godnie reprezentującej Paryż rozpoczęła się w XII w i trwała blisko 200 lat. Jeszcze nie dokończono budowy katedry, a stała się ona centrum najważniejszych wydarzeń w historii Francji. Spod Katedry Notre Dame w średniowieczu wyruszały wyprawy krzyżowe, a kilkaset lat później w 1804 Napoleon Bonaparte koronował się na Cesarza Francuzów. Tutaj również tysiące Francuzów żegnało przywódcę Charles de Gaulle’a.

Katedrę Marii Panny w Paryżu zdobią dwie masywne wieże. Koronkowa rozeta w kształcie kwadratu symbolizuje wieczność, a otaczające ją koło doczesność. Została ona wykonana z taką starannością, że przez 700 lat nie wypaczył się żaden element! Do katedry wiodą trzy portale misternie zdobione scenami biblijnymi dla niepiśmiennego ludu. Powyżej umieszczono posągi 28 królów. W środku budowli znajduje się wiele witraży i aż 29 kapliczek.

Zwiedzając katedrę, warto wejść na jej wieżę (wstęp płatny), skąd rozpościera się wspaniały widok na cały Paryż, wyspę La Cite, na której wzniesiono katedrę oraz Sekwanę.

Dziedziniec przed Katedrą Notre Dame od 2006 r nosi nazwę placu Jana Pawła II. Znajduje się na nim niewielka gwiazda z brązu tzw. Point Zero – miejsce, od którego mierzy się odległości do innych miast we Francji.

Ciekawostki o Katedrze Notre Dame w Paryżu

 • W katedrze przechowywano niegdyś relikwie: fragmenty Krzyża świętego świętej lancy, którą przebito bok Jezusa, gąbki, na której podawano mu ocet. Obecnie w skarbcu można zobaczyć Koronę Cierniową Jezusa, drzazgę i gwóźdź z Krzyża.
 • Katedrę zdobią przepiękne, największe we Francji organy posiadające prawie 8000 piszczałek.
 • To tutaj znajduje się jeden z najwspanialszych dzwonów Europy: Emanuel. Legenda głosi, że swoje czyste brzmienie zawdzięcza temu, iż do jego ważącego 500 kg serca Paryżanki hojnie dorzucały swoją srebrną i złotą biżuterię.
Zobacz także  Cmentarz Pere Lachaise – najsłynniejsza nekropolia świata

Notre Dame PożarNotre Dame Pożar

15 kwietnia 2019 roku doszło do pożaru, który strawił jedną z najważniejszych pereł europejskiej kultury. Katedra Notre Dame częściowo spłonęła i doznała wielu uszkodzeń. Plany jej odbudowy zaczęły powstawać, zanim jeszcze ostatni strażak opuścił teren budynku.

Okoliczności pożaru

Pierwsze sygnały o tym, że na terenie katedry, gdzie trwały akurat prace remontowe, wybuchł pożar, pojawiły się około godziny osiemnastej. Znalezienie ognia zajęło mniej więcej czterdzieści minut. Teren budynku został natychmiast ewakuowany. O godzinie 18.51 na miejsce wezwana została straż pożarna. Płomienie objęły dach budynku oraz znajdującą się za nim niewielką wieżę z dzwonnicą. Według szacunków paryskiej straży pożarnej z ogniem walczyło około czterystu strażaków. Akcję ratunkową zakończono około godziny czwartej nad ranem

Skutki pożaru katedry Notre Dame

W wyniku katastrofy rannych zostało dwóch policjantów i jeden strażak. Dach katedry doszczętnie spłonął, a znajdująca się za nim dziewiętnastowieczna sygnaturka została całkowicie zniszczona i uległa zawaleniu. Destrukcji uległy także fragmenty kamiennego sklepienia w nawie głównej oraz niektóre, powstałe jeszcze w dziewiętnastym wieku witraże. Na szczęście główna konstrukcja, w tym dwie wieże i trzy rozety, zostały ocalone. Z płonącej świątyni wyniesiono także najważniejsze zabytki, takie jak korona cierniowa, która jest jedną z najważniejszych relikwii chrześcijańskich, trzynastowieczną tunikę króla Ludwika IX Świętego oraz część zabytkowych kielichów.

Plany odbudowy katedry

Zanim jeszcze pożar został ostatecznie wygaszony, prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział pełną odbudowę katedry. Szacowane koszty przedsięwzięcia wynoszą setki milionów dolarów. Pomoc zadeklarowały francuskie przedsiębiorstwa, osoby prywatne oraz zagraniczne instytucje. Już dwa dni po pożarze udało się zebrać około ośmiuset milionów euro.

Pożar katedry Notre Dame w Paryżu z pewnością był tragedią, ponieważ jeden z najważniejszych zabytków naszego kręgu kulturowego uległ znacznemu zniszczeniu. Na szczęście większą część zniszczeń da się odwrócić. Co więcej, warto zauważyć, że pożar z kwietnia tego roku nie był pierwszą poważną próbą dla tej świątyni. Podczas rewolucji francuskiej katedra została bardzo poważnie zniszczona. Rewolucjoniści usiłowali zamienić ją w miejsce świeckie, dewastując tym samym historyczny budynek. Dopiero za rządów Napoleona Bonaparte katedrę Notre Dame zwrócono Kościołowi oraz zaczęto odbudowywać straty. Ta niezwykła świątynia była świadkiem prawie ośmiu wieków historii Europy i dźwigała się z każdej tragedii. Miejmy nadzieję, że tym razem też tak się stanie.

Zobacz także  Łuk Triumfalny - pamiątka zwycięstw Napoleona

Przydatne informacje

adres Adres: 6 Parvis Notre-Dame – Pl. Jean-Paul II, 75004 Paryż
godziny-otwarcia Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku: 08:00 – 18:45
soboty i niedziele: 08:00 – 19:15Obecnie Katedra nie jest dostępna dla zwiedzających.
rsz_tourism_icon_18 Cena: Zwiedzanie Katedry Notre Dame jest bezpłatne.Wieża Katedry Notre Dame:
Bilet normalny: 8,50 €
Bilet ulgowy: 5,50 €
dojazd Dojazd: metro-paryz Metro 4 Paryż, stacje: Cité, Saint-Michel
metro-paryz Metro 10 Paryż, stacje: Maubert-Mutualité, Cluny – La Sorbonne
RER Paryż RER B Paryż RER C Paryż, stacja Saint-Michel – Notre-Dame
autobusy-paryz linie nr : 21, 24, 27, 38, 47, 85, 96
strona-www Strona WWW: http://www.notredamedeparis.fr

Zdjęcia Katedry Notre Dame:

Film – Notre Dame de Paris

Podobne wpisy

6 komentarzy

 1. katedra Nottre Damme pisze:

  Na mnie duzego wrazenia nie zrobila jako zabytek. Dopiro w srodku robi dbalosc o szczegoly – co tlumaczy ze 180 lat trwala jej budowa. Mimo wszystko wyszedlem rozczarowany gdyz znajac jej slawe oczekwalem wiecej…Znalem jej historie- ze jest ok 400 lat starsza niz Bazylika sw Piotra w Rzymie. Wniej bilo serce koscila tych latach, spod jej drzwi ruszaly krucjaty krzyzowe… Spora historia— choc gdy jakies 2 lata potem poznalem dalsza jej czesc-wszystko sie zmienilo. Napoleon Bonaparte i Wiktor Hugo tak naprawde uczynili katedre wielka i dumna dla Francuzow…jak to zrobili… jak ktos chce dopowiem. dzieki

 2. Właśnie płonie…/ Pewnie podpalenie, ale jeszcze nic nie mówią , bo za wcześnie… Serce boli, gdy patrzy się na dach, który płonie i znika w oczach w zastraszajacym tempie… Nie mogę na to patrzeć, historia sie spopiela, ale skoro Rzym pełen jest starozytnych zabytków, które nie spełniaja już żadnych funkcji to i przyszedł czas na
  ktedrę, która czasy duchowej świetności ma dawno za sobą, może to niektórych otrzeźwi i zatęsknią za duchowością, a nie tylko za wydmuszką… 15.4.2019 2o:26

 3. goska87 pisze:

  Najpiękniejsza katedra w jakiej bylam w zyciu. Szczerze polecam wszystkim!!!

 4. Tadeusz pisze:

  Byłem w Katerze Notre Dame i robi naprawdę duże wrażenie. Obowiązkowy zabytek do odwiedzenia w Paryżu!

 5. A ja słyszałam, że niegdyś przed katedrą na placu znajdowały się domy mieszkalne, które zostały wyburzone( do dzisiaj na placu możemy zobaczyć fragment starej kamiennej ulicy), a sama katedra w oryginale była… kolorowa 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *