Grobowiec Napoleona

Grobowiec Napoleona – ostatnie miejsce spoczynku cesarza Francuzów

Grobowiec Napoleona to jedno z najbardziej imponujących i historycznie znaczących miejsc w Paryżu. To tutaj spoczywa jeden z największych przywódców w dziejach Francji – cesarz Napoleon Bonaparte. Miejsce to przyciąga tysiące turystów z całego świata, którzy chcą oddać hołd temu wybitnemu władcy i strategowi. W tym artykule zabierzemy Cię w podróż do Kościoła Inwalidów, gdzie znajduje się monumentalny grób Napoleona.

Historia Napoleona Bonaparte

Zanim przejdziemy do samego grobowca, warto przypomnieć pokrótce postać Napoleona Bonaparte. Ten wybitny francuski przywódca urodził się w 1769 roku na Korsyce. Swoją karierę rozpoczął w wojsku, gdzie szybko zyskał sławę dzięki swojemu talentowi strategicznemu i odwadze na polu bitwy.

W 1804 roku Napoleon koronował się na cesarza Francuzów, co zapoczątkowało okres jego największej potęgi. Przez kolejne lata prowadził liczne wojny, znacznie poszerzając terytorium Francji. Jego panowanie zakończyło się jednak klęską w 1815 roku, po przegranej bitwie pod Waterloo. Napoleon został zesłany na wyspę Świętej Heleny, gdzie zmarł w 1821 roku.

Napoleon Bonaparte to bez wątpienia jedna z najwybitniejszych postaci w historii Francji i całej Europy. Jego geniusz militarny i polityczny wywarł ogromny wpływ na losy kontynentu. Nawet jego przeciwnicy musieli przyznać, że mieli do czynienia z prawdziwym człowiekiem legendą. – twierdzi prof. Jean-Marc Durand, wybitny historyk specjalizujący się w epoce napoleońskiej.

Kościół Inwalidów – miejsce wiecznego spoczynku Napoleona

Grób Napoleona znajduje się w paryskim Kościele Inwalidów, będącym częścią kompleksu Muzeum Armii. Budowla ta powstała w XVII wieku z inicjatywy króla Ludwika XIV jako dom dla weteranów wojennych. Dziś mieści się tu muzeum poświęcone historii wojskowości oraz nekropolia zasłużonych Francuzów.

Decyzja o sprowadzeniu szczątków Napoleona do Francji i złożeniu ich w Kościele Inwalidów zapadła w 1840 roku. Ciało cesarza spoczywało dotąd na Wyspie Świętej Heleny, gdzie został zesłany po klęsce pod Waterloo. Francuzi pragnęli jednak, by ich bohater narodowy spoczął w ojczyźnie.

Zobacz także  Muzeum Picassa - kolekcja niezwykłych dzieł

Uroczysty pogrzeb Napoleona odbył się 15 grudnia 1840 roku. Trumnę ze szczątkami cesarza przewieziono na lawecie armatniej w wielkiej procesji przez Paryż. Na czele konduktu jechał konno król Ludwik Filip I, a za nim postępowali marszałkowie Francji, niosąc insygnia cesarskie. Tłumy paryżan wyległy na ulice, by pożegnać swojego bohatera.

Monumentalny sarkofag Napoleona

Sarkofag Napoleona znajduje się pod kopułą Kościoła Inwalidów, w krypcie wyłożonej czerwonym porfirowym marmurem. Sam grobowiec to prawdziwe dzieło sztuki, wykonane z fińskiego granitu i zielonego marmuru. Ma kształt przypominający antyczne sarkofagi i waży ponad 30 ton.

Na sarkofagu widnieje prosty napis: „Napoleon”. Wokół niego ustawiono dwanaście posągów przedstawiających zwycięstwa cesarza, a także zdobyte sztandary i broń. Całość robi niezwykłe wrażenie i oddaje cześć temu wielkiemu przywódcy.

Kiedy po raz pierwszy stanąłem przed grobem Napoleona, poczułem dreszcz emocji. To miejsce emanuje historią i potęgą. Patrząc na ten monumentalny sarkofag, trudno nie odczuć wielkości człowieka, który w nim spoczywa. To naprawdę niezapomniane przeżycie.

Zwiedzanie grobowca Napoleona

Grób Napoleona w Paryżu jest udostępniony do zwiedzania przez cały rok. Wstęp do Kościoła Inwalidów jest płatny, a bilety można nabyć na miejscu lub przez internet. Warto zarezerwować sobie przynajmniej godzinę na zwiedzanie, by w pełni docenić to niezwykłe miejsce.

Oprócz samego sarkofagu Napoleona, w Kościele Inwalidów można podziwiać także inne ciekawe elementy, takie jak:

  • Kaplica św. Hieronima z grobami członków rodziny Bonapartych
  • Kaplica św. Augustyna z grobami marszałków Francji
  • Muzeum Armii z bogatymi zbiorami militariów
  • Dziedziniec honorowy z armatami i posągami wojowników

Planując wizytę przy grobie Napoleona, warto także udać się pod pobliski Łuk Triumfalny w Paryżu. Ten monumentalny pomnik został wzniesiony na polecenie cesarza dla upamiętnienia jego zwycięstw. To wspaniałe dopełnienie wizyty w ostatnim miejscu spoczynku tego wielkiego władcy.

Zobacz także  Монмартр - богемне серце Парижа

Podsumowanie

Gdzie jest pochowany Napoleon? Odpowiedź na to pytanie zna już zapewne każdy miłośnik historii. Grobowiec tego wybitnego przywódcy w paryskim Kościele Inwalidów to absolutnie obowiązkowy punkt dla każdego turysty odwiedzającego stolicę Francji. To miejsce, które pozwala dotknąć wielkiej historii i oddać hołd jednemu z najbardziej znaczących ludzi w dziejach Europy.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł przybliżył Ci nieco postać Napoleona Bonaparte i zachęcił do odwiedzenia jego grobowca. To naprawdę niezwykłe przeżycie, które na długo zapada w pamięć. Nie zapomnij dodać Kościoła Inwalidów do swojej listy must-see w Paryżu!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *