Zamek Chantilly

Zamek w Chantilly

Zaledwie 40 kilometrów na północ od Paryża znajduje się niewielkie miasto Chantilly, które słynie z renesansowego zamku zbudowanego na fundamentach średniowiecznej fortecy, wyścigów konnych oraz… bitej śmietany!

Zamek w Chantilly jest świetną alternatywą dla Wersalu – oczywiście, jeśli mamy wystarczająco dużo czasu, najlepiej zwiedzić obie rezydencje. To miejsce, w które turyści zaglądają rzadziej, dzięki czemu nie spędzimy kilku godzin stojąc w kolejce do wejścia, by potem wraz z tłumem turystów zwiedzać w pośpiechu. Czym kompleks zasłużył sobie na taką rekomendację?

Zespół Pałacowy tworzą Mały i Duży Zamek – otoczone fosą wyglądają niczym zamki z bajki! Zamek ten posiada najpiękniejszą po Luwrze kolekcję malarstwa – ponad 1000 obrazów światowej malarzy jak Rafaelo, Botticelli, Delacroix a także imponującą bibliotekę zawierającą ponad 30 tysięcy woluminów. Tutaj również możemy podziwiać bogato wyposażone apartamenty księcia i księżnej oraz zamkową kaplicę.

Zamek otoczony jest ogrodami, w którym znajdziemy wiele urokliwych miejsc: tarasy wodne z fontannami, Wyspę Miłości, Wielki Kanał, ogród anglo-chiński.

Chantilly znane jest również z organizowanych tu wyścigów konnych, od 1846 roku znajduje się tu hipodrom. W stajniach zamkowych z XVIII wieku funkcjonuje Muzeum Konia, w których miłośnicy tych szlachetnych zwierząt mogą podziwiać nie tylko żywe okazy różnych raz ale także dzieła sztuki – obrazy, rzeźby przedstawiające rolę koni w życiu ludzi. Można wybrać się również na show z udziałem koni.

creme ChantillyWarto wspomnieć o sławnej crème Chantilly – czyli bitej śmietanie. Prawdopodobnie została ona stworzona właśnie w zamku Chantilly przez wybitnego szefa kuchni: François Vatela. Na podstawie tego wydarzenia nakręcono film Vatel z Gérardem Depardieu. Słynnej bitej śmietany można posmakować w zamkowej restauracji. Ciasta na bazie śmietany można również kupić w większości cukierni. Polecamy – smacznego!

Zobacz także  Bazylika Saint-Denis - francuski Wawel

Przydatne informacje

adres Adres: 60500 Chantilly
godziny-otwarcia Godziny otwarcia: od 28 marca do 2 listopada
otwarcie: 10:30
zamknięcie: 18:00 (zamek i muzeum koni), 20:00 (park)
ostatnie wejście: 17:15 (zamek i muzeum koni), 18:00 (park)
od 3 listopada do 27 marca (z wyłączeniem wtorków)
otwarcie: 10:00
zamknięcie: 17:00 (zamek i muzeum koni), 18:00 (park)
ostatnie wejście: 16:15 (zamek i muzeum koni), 17:00 (park)
rsz_tourism_icon_18 Cena:
Bilet Park Spektakl
+ muzeum koni
Park + zamek
+ muzeum koni
Park + zamek
+ muzeum koni
+ spektakl
normalny 7 € 21 € 16 € 30 €
ulgowy 4 € 16,5 € 9,5 € 22 €
rodzinny 42 €
dojazd Dojazd: RER Paryż RER D Paryż, stacja: Chantilly – Gouvieux
SNCF Paryż SNCF Linia H Paryż, stacja: Chantilly – Gouvieux
Uwaga: stacja znajduje się poza 5 zoną
strona-www Strona WWW: http://www.domainedechantilly.com/fr/

Zamek Chantilly – film

Zdjęcia Zamek Chantilly

Podobne wpisy

Jeden komentarz

  1. Basik pisze:

    Piękny zamek, kolekcje są bardzo ciekawe i otoczenie jest super. Można świetnie spędzić super dzień wraz z rodziną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *