Zamek Vincennes

Zamek Vincennes – średniowieczny Wersal

Zamek Vincennes to jedyny we Francji zamek z epoki średniowiecza. Położony na przedmieściach Paryża, co roku przyciąga setki tysięcy turystów.

Geneza zamku Vincennes sięga do XII wieku, kiedy to ówczesny król Ludwik VII zamek zlecił budowę domku myśliwskiego, który stał się popularnym miejscem wypoczynku dworu. Wkrótce przebudowano go na dwór obronny, a w XIV wieku budowlę przekształcono w zamek warowny. W czasie ostatnich prac wybudowano najbardziej charakterystyczną część – donżon (basztę obronną z wejściem na wysokości murów obronnych).

Ówczesny zamek najeżony był 9-cioma wieżami, z których zachowała się jedna.

W XVII wieku zamek stanowił oficjalną siedzibę królów Francji. W 1682 roku ze względu na swój nieco mroczny wygląd i zbyt mało ‘rozrywkowy charakter’ dwór przeniesiono do Wersalu, a fortecę zaadaptowano na więzienie.

W XIX wieku w czasie wielkiej przebudowy Paryża zamek otoczono Laskiem Vincennes który obecnie stanowi największy park stolicy Francji. W lasku osoby szukające odpoczynku znajdą sztuczne jeziora, ogród botaniczny oraz ścieżki piesze i rowerowe. Największe jezioro Daumesnil z romantyczną wysepką oraz tajemniczą grotą stanowi idealne miejsce na spacery we dwoje.

Ciekawostki o zamku Vincennes:

  • W XVIII wieku funkcjonowała tu manufaktura porcelany.
  • W zamku Vincennes narodziło się trzech królów Francji: Ludwik X, Filip V i Karol IV, a także odbyły się ceremonie ślubne króla Filip III oraz Filip IV.

Przydatne informacje:

adres Adres: Avenue de Paris, 94300 Vincennes
godziny-otwarcia Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 17:00
ostatnie wejście o godz. 16:15
rsz_tourism_icon_18 Cena: bilet normalny: 8,50 €
do 18 lat wstęp bezpłatny
18-26 lat – obywatele UE – wstęp bezpłatny
dojazd Dojazd: metro-paryz Metro 1 Paryż, stacja: Château de Vincennes
RER Paryż RER A Paryż, stacja: Vincennes

Zdjęcia zamku Vincennes:

Zobacz także  Stade de France - duma francuskiego sportu

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *