Lotniska w Paryżu

Lotniska w Paryżu – CDG, Orly oraz Beauvais

Wybierając się do Paryża wiele osób wybiera najszybszą drogę dotarcia jaką jest lot samolotem. W obrębie miasta znajdują się trzy główne lotniska, do których wliczają się Lotnisko Charles de Gaulle, Beauvais oraz Orly. Warto jednak wiedzieć, z których lotnisk w Polsce można dolecieć bezpośrednio do paryskich lotnisk, ile czasu zajmuje dotarcie z lotniska do centrum Paryża oraz jakie są średnie ceny biletów lotniczych z Polski do Paryża. Takie informacje mogą okazać się niezwykle cenne w sytuacji odbywania podróży na dłuższy lub krótszy termin do Paryża.

Lotnisko Charles de Gaulle

Lotnisko Charles de Gaulle (CDG) stanowi jedno z największych lotnisk zarówno w Europie jak i na świecie, a także główne lotnisko we Francji. Na lotnisku Charles de Gaulle lądują samoloty odbywające loty bezpośrednie jak i przesiadkowe z całego świata. Lotnisko to stanowi również główną bazę dla linii lotniczych Air France.

Na dobrą sprawę lotnisko CDG jest oddalone od Paryża o ok. 25 kilometrów w kierunku północno-wschodnim i znajduje się w miejscowości Roissy-en-France. Na tym lotnisku lądują samoloty wielu głównych, międzynarodowych jak i krajowych linii lotniczych. Lotnisko ma 8 terminali (1,2A,2B,2C,2D,2E,2F,3). Terminale 2 wraz z przyłączonymi literami są ze sobą połączone za pomocą specjalnie stworzonych przejść. Znajduje się przy nich stacja kolejowa RER linii B, z którą w cenie 8-11 euro można szybko dostać się do centrum Paryża.

Na lotnisko Charles de Gaulle można dostać się z Polski praktycznie każdą linią lotniczą. Z Polski latają tam samoloty linii Lufthansa, Air France, British Airways, LOT, EasyJet czy WizzAir. W zależności od dnia oraz okresu roku ceny lotu w obie strony można zmieścić nawet w przedziale między 180 a 400 złotych.

Lotnisko Orly

Lotnisko Orly

Lotnisko Orly w Paryżu ma wymiar krajowy, jednak obsługuje ono również kilka lotów europejskich. Z tego lotniska można jednak bez problemu dostać się do głównych stolic Europy oraz do miejsc praktycznie na terenie całej Francji np. do Marsylii, Tuluzy czy Lyon’u. Samo lotnisko znajduje się około 15 kilometrów od centrum Paryża. Posiada ono dwa terminale dla pasażerów linii krajowych, które dzielą się na terminal południowy oraz zachodni.

Zobacz także  50 zł rabatu na nocleg w Paryżu od Booking.com

Zarówno z lotniska do centrum Paryża jak i w drugą stronę można bez problemu dostać się za pomocą linii RER B oraz Orlyval. Ceny biletów kształtują się na poziomie 7-12 euro w jedną stronę. Innym sposobem dotarcia na lotnisko bądź wyjazdu z lotniska do centrum miasta jest autobus. Alternatywną i jednocześnie bardzo korzystną cenowo opcję dla osób przebywających na lotnisku Orly jest skorzystanie z linii tramwajowej. Tramwaj numer 7 bezpośrednio spod lotniska odjeżdża oraz dojeżdża do lotniska z centrum Paryża. Należy jednak pamiętać, iż ten tramwaj dojeżdża wyłącznie do stacji Villejuif-Louis Aragon. Stamtąd do centrum Paryża można przesiąść się w siódmą linię metra. Koszt takiego przejazdu waha się pomiędzy 1,80 a 4 euro w obie strony. Jednak czas takiej podróży potrafi wynosić do 50 minut w jedną stronę.

Ostatnią opcją dotarcia na lotnisko bądź z lotniska do centrum Paryża jest skorzystanie z taksówki. Na parkingu wokół lotniska taksówki oczekują na przyjezdnych praktycznie całą dobę. Jednak koszt takiego przejazdu potrafi wynosić między 40 a 70 euro w jedną stronę (w skrajnych przypadkach ta cena potrafi wynosić nawet 120 euro).

Samol lotnisko obsługuje wiele krajowych oraz europejskich linii lotniczych. Zaliczyć do nich można EasyJet, RyanAir, Air France, AirEurope czy też British Airways. Jednak z Polski na lotnisko Orly można lecieć jedynie z Warszawy, Krakowa oraz Wrocławia.

Lotnisko w Beauvais

Jest to lotnisko, które co prawda obsługuje loty z oraz do Paryża, lecz zlokalizowane jest w sąsiednim regionie Francji (Pikardii). Samo lotnisko dokładnie znajduje się około 85 kilometrów od Paryża, jednak wyróżnia go głównie obsługiwanie tanich linii lotniczych. Zaliczyć do nich można przede wszystkim EasyJet, RyanAir, WizzAir oraz niekiedy LOT.

Lotnisko to wyróżnia również fakt, iż nie kursują żadne pociągi ani metro w jego obrębie. Jest to spowodowane faktem, iż samo lotnisko leży w zbyt dużej odległości od Paryża. Przez to dotarcie na lotnisko metrem bądź tramwajem mogłoby być niezwykle utrudnione. Jedynymi opcjami, z których można skorzystać by dotrzeć do lub z Paryża są autobusy, busy oraz taksówki. Należy również zwrócić uwagę, iż lotnisko to jest zamknięte między 0.30 a 6 rano. Oznacza to, iż nie można spędzić na nim nocy.

Zobacz także  Z biurem podróży czy samodzielnie - jak zaplanować urlop?

Pierwszą opcją dotarcia z lotniska lub na lotnisko jest dojazd własnym samochodem. Wówczas należy skorzystać z autostrady A16, jednak sam dojazd zajmuje około godzinę czasu. Najlepszą opcją dotarcia do lub z lotniska jest skorzystanie z autobusu. Połączenia autobusowe łączą ze sobą port lotniczy ze stacją paryskiego metra „Maillot”, skąd można bezpośrednio dostać się do centrum. Takie autobusy przewożą tylko pasażerów z lotniska i kursują mniej więcej co 15-20 minut. Koszt przejazdu takim autobusem wynosi ok. 15-17 euro za osobę w jedną stronę. Istnieje również możliwość dotarcia pociągiem z lotniska Beauvais, które kieruje się w kierunku Gare du Nord w Paryżu. Pociągi kursują codziennie od 6.30 do 20.00. Cena biletu dla jednej osoby waha się pomiędzy 8 a 10 euro w jedną stronę a czas dojazdu do lub z lotniska zajmuje ok. godzinę. Pociągi kursują codziennie, w odstępach ok. 30-60 minut między każdym połączeniem.

Ostatnią opcją dotarcia z lotniska Beauvais lub na lotnisko z centrum Paryża jest wzięcie taksówki. Taksówki kursują codziennie z parkingu na lotnisku do wybranego miejsca na terenie miasta. Koszt wzięcia taksówki, w zależności od pory roku, pory dnia oraz natężenia ruchu waha się pomiędzy 13 a 25 euro w jedną stronę. Taksówką do centrum Paryża jak i w drugą stronę zajmuje ok godzinę. Warto jednak wiedzieć, iż pomimo niezbyt korzystnego połączenia z centrum miasta ceny biletów lotniczych są bardzo atrakcyjne (zwłaszcza z Polski). Z Polski na lotnisko w Beauvais można dolecieć kupując bilet w przedziale cenowym już od 70 a 120 złotych w jedną stronę.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *