Victor Hugo

Victor Hugo – życie i twórczość wielkiego pisarza

Victor Hugo to jeden z najwybitniejszych francuskich pisarzy, poeta, dramaturg i polityk. Jego dzieła, takie jak „Nędznicy” czy „Katedra Marii Panny w Paryżu”, na stałe wpisały się do kanonu literatury światowej. W tym artykule przyjrzymy się fascynującemu życiu i twórczości tego niezwykłego artysty, który swoimi dziełami poruszał serca czytelników na całym świecie.

Młodość i początki twórczości

Victor Marie Hugo urodził się 26 lutego 1802 roku w Besançon we Francji. Już od najmłodszych lat przejawiał talent literacki, a jako nastoletni uczeń zaczął tworzyć pierwsze wiersze. Przełomem w jego twórczości była sztuka teatralna „Cromwell”, opublikowana w 1827 roku, do której napisał słynną przedmowę, będącą manifestem romantyzmu.

W młodości Hugo przeżywał także burzliwe romanse. Od kwietnia 1819 roku spotykał się z Adèle Foucher, córką sąsiadów, którą znał od dzieciństwa. Ich związkowi sprzeciwiała się matka pisarza, co doprowadziło do rozłąki młodych. Listy pisane przez Victora do ukochanej zostały po jego śmierci opublikowane w tomie „Listy do Narzeczonej”.

Nieszczęśliwa miłość Victora i widok jego szczęścia z Adèle doprowadziły starszego brata pisarza, Eugène’a, do załamania nerwowego i choroby psychicznej. Mężczyzna zmarł w przytułku dla chorych psychicznie w Charenton.

„Wielcy pisarze mają tę przewagę nad innymi mężczyznami, że potrafią pisać niezmiernie wzruszające listy. «Ubóstwiam cię, jesteś światłem mego życia» – pisał młody Victor Hugo do swojej ukochanej Adèle.” – zauważa Marta, autorka bloga „Marta w czytelni”.

Najważniejsze dzieła

Victor Hugo jest autorem wielu wybitnych dzieł, które na stałe wpisały się do historii literatury. Do jego najważniejszych utworów należą powieści „Nędznicy” i „Katedra Marii Panny w Paryżu”, dramat „Hernani” oraz epopeja „Legenda wieków”.

Zobacz także  Vincent van Gogh - geniusz, który rozkwitł w Paryżu

„Nędznicy” to monumentalna powieść społeczno-obyczajowa, w której Hugo porusza tematy nierówności społecznych, niesprawiedliwości i ludzkiej godności. Główny bohater, Jean Valjean, po latach spędzonych w więzieniu za kradzież chleba, stara się rozpocząć uczciwe życie, jednak prześladuje go inspektor Javert.

„Katedra Marii Panny w Paryżu”, znana także jako „Dzwonnik z Notre-Dame”, to z kolei powieść historyczna osadzona w średniowiecznym Paryżu. Jej bohaterem jest Quasimodo, brzydki i głuchy dzwonnik katedry, zakochany w pięknej Cygance Esmeraldzie.

Twórczość dramatyczna Victora Hugo z okresu monarchii lipcowej jest przez krytyków oceniana nieco niżej. Gustave Lanson uważał, że jedynie dramaty wierszowane zasługują na uwagę i powinny być traktowane jako „zbiory poetyckie, w których poszczególne utwory są powiązane nicią intrygi”.

Zaangażowanie polityczne

Victor Hugo był nie tylko wybitnym pisarzem, ale także zaangażowanym politykiem i działaczem społecznym. Wspierał rewolucję lipcową w 1830 roku i był przeciwnikiem króla Karola X. W 1848 roku brał udział w rewolucji lutowej.

Z powodu swoich republikańskich przekonań, Hugo przez 19 lat (1851-1870) przebywał na dobrowolnym wygnaniu poza granicami Francji jako przeciwnik II Cesarstwa Napoleona III. Po upadku cesarza w 1870 roku wrócił do kraju i zasiadał w Senacie III Republiki.

W swojej twórczości Hugo często poruszał tematy społeczne i polityczne, opowiadając się po stronie uciśnionych i wykluczonych. Jego dzieła, takie jak „Nędznicy”, miały ogromny wpływ na kształtowanie świadomości społecznej i przyczyniły się do zmian w postrzeganiu problemów ubóstwa i niesprawiedliwości.

„Na myśl przychodzi natychmiast Victor Hugo, który z powodu przekonań politycznych przez 19 lat przebywał na wygnaniu.” – czytamy w artykule na portalu RFI poświęconym pisarzom zaangażowanym politycznie.

Życie prywatne i ciekawostki

Victor Hugo był dwukrotnie żonaty. Jego pierwszą żoną była ukochana z młodości, Adèle Foucher, z którą miał pięcioro dzieci. Po jej śmierci w 1868 roku, pisarz związał się z Juliette Drouet, aktorką i swoją wieloletnią kochanką.

Zobacz także  Jane Birkin - ikona Paryża i francuskiego stylu

Hugo słynął z zamiłowania do spirytyzmu i okultyzmu. Regularnie brał udział w seansach spirytystycznych, podczas których rzekomo nawiązywał kontakt z duchami zmarłych, m.in. swojej córki Léopoldine, która zginęła w wypadku w 1843 roku.

Pisarz był także znany ze swojego zaangażowania w obronę praw zwierząt. Był wegetarianinem i sprzeciwiał się okrucieństwu wobec zwierząt, co znalazło odzwierciedlenie w jego twórczości, m.in. w powieści „Pracownicy morza”.

Hugo w kulturze popularnej

Twórczość Victora Hugo inspirowała i wciąż inspiruje wielu artystów. Jego dzieła doczekały się licznych adaptacji filmowych, teatralnych i musicalowych, m.in. słynnego musicalu „Les Misérables” opartego na powieści „Nędznicy”.

Wizerunek pisarza był także wykorzystywany w popkulturze. Jego charakterystyczna twarz z bujną brodą stała się rozpoznawalnym symbolem, pojawiającym się na plakatach, koszulkach czy gadżetach.

Co ciekawe, istnieje także odmiana róży o nazwie „Victor Hugo”, wyhodowana na cześć pisarza. Kwiat ten ma intensywnie różowe płatki i słodki zapach.

Podsumowanie

Victor Hugo był jednym z najwybitniejszych twórców w historii literatury francuskiej i światowej. Jego dzieła, poruszające uniwersalne tematy i walczące o prawa uciśnionych, do dziś wzruszają i inspirują czytelników na całym świecie.

Życie pisarza było równie fascynujące jak jego twórczość – pełne burzliwych romansów, politycznego zaangażowania i osobistych tragedii. Hugo na zawsze pozostanie symbolem romantyzmu i walki o sprawiedliwość społeczną.

Mamy nadzieję, że ten artykuł przybliżył Ci postać Victora Hugo i zachęcił do sięgnięcia po jego dzieła. Jeśli masz już za sobą lekturę „Nędzników” czy „Katedry Marii Panny w Paryżu”, podziel się swoimi wrażeniami w komentarzach. A może masz ulubiony cytat z twórczości tego wielkiego pisarza? Koniecznie daj nam znać!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *