ekuz-co-obejmuje

Zwiedzanie Paryża? Koniecznie z ważną kartą EKUZ

EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Stanowi ona pewne zabezpieczenie dla osób, które poruszają się w granicach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu EFTA. Jest to forma ubezpieczenia przeznaczona dla osób, które uczą się lub pracują za granicą, a dotyczy ona przede wszystkim świadczeń zdrowotnych. Taką kartę z pewnością warto wyrobić w sytuacji, kiedy planujemy wyjazd- na przykład do Francji. Zanim jednak wyjedziemy, koniecznie powinniśmy sprawdzić, jakie świadczenia gwarantuje nam EKUZ, gdyż ten rodzaj ubezpieczenia ma swoje ograniczenia. 

Co warto wiedzieć o karcie EKUZ? 

Na pewno dość istotnym aspektem dla każdego podróżującego są koszty związane z ubezpieczeniem. Wyrobienie karty EKUZ w tym przypadku jest szczególnie atrakcyjne ze względu na fakt, że nie wiąże się to z żadnymi opłatami. Ekuz co obejmuje? Najogólniej można powiedzieć, że zapewnia podstawowe wsparcie medyczne. Chodzi tutaj o dostęp do takich świadczeń zdrowotnych, do których dostęp mają obywatele Francji w momencie, kiedy wystąpi zagrożenie życia osoby posiadającej kartę. Oczywiście, w przypadku trafienia do francuskiego szpitala to lekarz prowadzący decyduje, jakie zabiegi powinny zostać przeprowadzone. Ich zakres ogranicza się do tych niezbędnych. Więcej informacji na temat karty EKUZ oraz tego, w jaki sposób można ją wyrobić znajdziemy bezpośrednio na stronie: https://ekuz.com.pl/ekuz-we-francji/

Jakich kosztów nie pokryje karta EKUZ? 

Planując podróż, bardzo ważne jest podjęcie decyzji o tym, czy uznajemy za wystarczające wsparcie, jakie możemy otrzymać w ramach karty EKUZ. Oczywiście, aby móc korzystać z ubezpieczenia- musimy mieć kartę, która jest ważna. Aby ją wyrobić, należy złożyć specjalny wniosek odpowiednio wcześniej przed planowanym wyjazdem. Karta EKUZ ma jednak pewne ograniczenia, a mianowicie: 

  • EKUZ nie zapewni poszkodowanemu refundacji kosztów leczenia w prywatnych placówkach medycznych. 
  • Karta nie pokryje kosztów transportu poszkodowanego do kraju.
  • Ubezpieczenie w ramach EKUZ nie pokrywa wszystkich kosztów leczenia, np. nie zawsze możemy liczyć na pełną refundację kosztów zakupu leków. W niektórych przypadkach refundacja może dotyczyć jedynie 15% ceny leku. Refundacja może również nie obejmować niektórych wizyt lekarskich czy wykonywanych badań diagnostycznych. Dodatkowo refundacji nie otrzymamy w przypadku leczenia stomatologicznego.
  • Jeśli wizyta u lekarza specjalisty jest wyższa od 25 euro- trzeba pokryć różnicę w kosztach na własną rękę. 
  • Koszty transportu sanitarnego są pokrywane w 65%. 
  • Całkowite koszty leczenia szpitalnego są pokrywane w ramach EKUZ tylko w specjalnych przypadkach, a nawet wówczas pacjent musi uiszczać opłatę ryczałtową. W pozostałych przypadkach trzeba pokryć 20% kosztów leczenia. 
Zobacz także  Rejs po Sekwanie - Paryż z innej perspektywy

Jak więc widać, posiadanie karty wiele ułatwia osobom, które chcą pojechać do Francji. Mimo wszystko, jeśli jednak chcielibyśmy mieć pełną ochronę na wypadek różnych sytuacji życiowych- powinniśmy pomyśleć o zakupie dodatkowej polisy u wybranego ubezpieczyciela. 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *